2023 Yılında Pazarlamayı Yapay Zeka mı Devralacak?

Yayın Tarihi Yayın Tarihi: 31 Mart 2023

Okuma Süresi 7 dakikalık okuma süresi

2023 Yılında Pazarlamayı Yapay Zeka mı Devralacak?

Pazarlama, otomasyon ve hatta eğlence sektörlerindeki gelişmeleri takip ediyorsanız, muhtemelen Lensa ve Midjourney gibi yapay zeka platformlarının popülerlik kazandığını duymuşsunuzdur. Hatta bu yapay zeka sistemleri kullanılarak oluşturulan sanat eserlerini, ve sevimli çizgi film karakterlerinin inanılmaz derecede ki gerçekçi görüntülere sahip görselleri görmüş olabilirsiniz.

Nefret edin ya da sevin, Yapay zeka’nın yetenekleri onu trend haline getirdi. Yapay zeka tabanlı araçların popülaritesi arttıkça, pazarlamacıların bu teknolojinin potansiyelini anlaması ve uygulamadaki olası engellerden kaçınması çok önemlidir. Yapay zekanın gelecekte işletmelere ne kadar entegre olacağını tam olarak anlamak için kendimize şu önemli soruyu sormalıyız: “2023, yapay zekanın pazarlamayı devraldığı yıl mı?”

Yapay Zekanın Kısa Tarihi

Birçok yapay zeka aracı geçen yıl popülaritesini artırmış olsa da, bunları destekleyen platformlar uzun süredir geliştirilme aşamasında. Aslında, yapay zeka fikri yeni olmaktan çok uzak. Öğrenme yeteneğine sahip makineler yaratmaya ilişkin fikirler yüzyıllardır ortalıkta dolaşıyor.

1863’te İngiliz yazar Samuel Butler, “Darwin in the Machines” başlıklı bir makale yazdı. Butler, evrimin makineler için de geçerli olduğu fikrini ortaya koydu ve bir gün bilinçleneceklerini ve sonunda insanlığın yerini alacaklarını öngördü. Bu aynı zamanda 1872 yılında Erewhon romanında da vardı. Erewhon; Or, Over the Range.

Düşünen makineler kavramı uzun süredir ortalıkta olabilir, ancak teknolojide yapay zeka alanını keşfetmeye başlamamız için yeterince ilerlemesi ancak 20. yüzyılın ortalarına kadar mümkün oldu. Bu, artık tartışmaya dahil olan dijital araçlara yönelik ilk adımları işaret ediyordu.

Ünlü kriptograf Alan Turing, dönüm noktası niteliğindeki makalesi Computing Machinery and Intelligence‘ı 1950’de yayınladı. Bu makalede Turing, bir makinenin bir insanla (bir teleprinter aracılığıyla) başka bir insanla yapılan konuşmadan ayırt edilemeyen bir konuşmayı sürdürebileceğini savundu. O zaman makinenin “düşündüğünü” söylemek mantıklıydı. Bu kavram, bilgisayarların bağımsız “düşünme” yeteneklerini değerlendirmek için bir ölçüt olarak anılan “Turing Testi” olarak geliştirilmiştir.

İnsanlar ve makineler arasındaki farkların yalnızca bir Turing Testi ile ayırt edilebildiği konusuna popüler bilim kurgu filmlerinde rastlamış olabilirsiniz. 1982 yapımı bilim/kurgu aksiyon filmi “Blade Runner” filmindeki Voight-Kampff testi, Alan Turning tarafından geliştirilen teste dayanır.

1990’lara gelindiğinde, algoritmalar perde arkasında makine “düşünme”sinin çalışan biçimleri olarak ortaya çıkmaya başladı. Bu programlar, o zamandan beri sürekli olarak yeni verileri alma ve bunlardan öğrenme becerisiyle büyüdü ve rafine edildi. Günümüzde, teknoloji birçok farklı kullanım ve uygulamada karşımıza çıkıyor. Örneğin, Instagram akışınızı dolduran algoritmayı tüm makaleleri yazabilen bir robotla ilişkilendiremeseniz de, altında yatan teknoloji temelde benzerdir.

Yapay Zekanın Mevcut Durumu

Bugün, çok çeşitli ücretsiz ve ücretli araçlar, yapay zeka destekli üretimi, yaratıcılığın tüm alanlarına taşıyor. Lensa gibi otomatik görüntü düzenleme yazılımı, özçekimleri değiştirebilir ve çeşitli stillerde oluşturabilirken, Jasper gibi yazma araçları, blog yazısı taslaklarından YouTube videoları için komut dosyalarına kadar her şeyi oluşturma yeteneklerini öne çıkarır. Aslında YZ yalnızca yaratıma yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi renderlar da üretebilir.

Bu teknolojinin potansiyeli, bu sektörde katlanarak büyümeye yol açıyor ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Fortune Business Insights tarafından hazırlanan yakın tarihli bir rapor, yapay zeka pazarının %20,1’lik devasa bir Yıllık Birleşik Büyüme Oranı (YBBO) yaşayacağını ve 2029’a kadar şaşırtıcı bir şekilde 1394,30 milyar dolara çıkacağını tahmin etti. Başka bir rapor, yapay zeka pazarının %32,9’luk bir YBBO yaşayacağını tahmin ediyordu.

Bu benzeri görülmemiş büyüme, açıkçası, özel hobilerin çok ötesinde bir kapsamı temsil ediyor. İşletme lisansları, yapay zeka teknolojisinden para kazanmanın en yaygın yollarından biridir. Şirketler, botların görüntü oluşturmasından sosyal medya DM’lerini yanıtlamaya kadar temel işlevleri yerine getirmesine izin veren hizmet(ler) için ödeme yapabilir.

YZ Oluşturmanın Karanlık Yüzü

Ancak bu gelişmeler beraberinde bazı sorunları da getiriyor. New York Şehri Eğitim Bakanlığı, bu Ocak ayında tüm eğitim bakanlığı departmanı ağlarında ve cihazlarında ChatGPT’yi yasaklayarak manşetlere çıktı. ChatGPT, insan isteklerine yanıt olarak nispeten doğal, konuşma dilinden daha iyi görünen yazılar oluşturabilen, yapay zeka destekli popüler bir sohbet robotudur. NYC Eğitim Bakanlığı Departmanı tarafından dile getirilen endişeler, program tarafından oluşturulan “öğrenci öğrenimi üzerindeki olumsuz etkileri” ve “içeriğin güvenliği ve doğruluğu ile ilgili endişeler” olarak belirtildi.

Diğer daha derin endişeler de dile getirilerek bazı yapay zekaların öğrendiği süreçle ilgili etik sorunlarda sorgulanmıştır. Fotoğraf düzenleme uygulaması Lensa, insanlar tarafından yaratılan sanatı izinsiz kullandığı için özel bir incelemeye tabi tutuldu. Bu, yaratıcılığın ve sanatın doğası hakkında birçok tartışmayı açtı. Ancak işin felsefi yönü ne olursa olsun, bu araçların pazarlama potansiyeli inkar edilemez bir durumdadır.

Yapay zekanın gücü; verileri insanlardan çok daha hızlı analiz etme ve çıktı sağlama yeteneğinde yattığı için, birçok kişi onun inanılmaz yeteneğinin kendi ilerlememiz için iki ucu keskin bir kılıç olabileceğinden korkuyor. YZ ne kadar çok kullanılırsa o kadar gelişir. Daha fazla girdi sağlandığında, daha fazla çıktı üretilebilir. Bu nedenle yapay zekanın bir gün geri kalanımızı modası geçmiş ilan edeceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Yapay Zeka, Pazarlamaya Nasıl Entegre Oluyor?

Öte yandan, YZ teknolojisinin pazarlama dünyası için potansiyel değeri oldukça basittir. Etkili pazarlama, büyük ölçüde tutarlı, yüksek kaliteli içerik üretme becerisine dayanır. Ancak bloglar, videolar, grafikler veya sosyal medya gönderileri gibi bu içeriği oluşturmak zaman alan bir süreçtir. Bilgisayarlar bu görevleri etkili bir şekilde halledebilirse, pazarlama stratejilerinizi uygulamak daha az zaman ve maliyet gerektirecektir. Örneğin, bazı kaynaklar yapay zeka yazma araçlarının bir blog oluşturmak için gereken zamandan %50’ye varan oranda tasarruf sağlayabileceğini iddia ediyor.

Bu kavram teorik olmaktan uzaktır. Tüm sektörlerdeki pazarlamacılar, süreçlerini artırmak ve kolaylaştırmak için yapay zeka ile geliştirilmiş çeşitli araçları zaten benimsemiştir. YZ, pazarlamacıların kampanyalarına ve stratejilerine yaklaşımlarında devrim yarattı. Yapay zeka destekli otomasyon teknikleri, pazarlamacıların müşteri tercihlerini tanımasına, belirli kitleleri hedeflemesine ve daha etkili kampanyalar geliştirmesine olanak tanır. Yapay zeka teknolojisi ayrıca müşteri katılımını izlemeyi ve ölçmeyi kolaylaştırarak pazarlamacıların pazarlama uğraşları hakkında daha stratejik kararlar almasına olanak tanır.

Bu araçlar geliştikçe, kullanışlılıkları ve çıktı kaliteleri de artar. Hala bu araçların etkinliğinden şüphe mi duyuyorsunuz? Önceki paragrafı bir yapay zeka yazdı!

YZ İçerik Oluşturma Araçları Ne Kadar Etkili?

Makine tarafından oluşturulan içerik, pazarlama topluluğunu çoktan ele geçirdi ve onu tanımlamak, son Google Analytics güncellemelerinde birincil odak alanlarından biri oldu. Aslında, Google Arama Sözcüsü John Mueller, Google Analytics yönergelerine göre otomatik olarak oluşturulan içeriğin geçen yıl spam olarak kabul edildiğini bile söyledi.

Elbette, otomatik olarak oluşturulmuş içerik sayılan şeyler basit olmaktan uzaktır. Farklı düzeylerde YZ yardımı kullanılabilir. En temel düzeyde, neredeyse hepimiz tüm bilgisayar ve akıllı telefon klavye uygulamalarına yayılan, her yerde bulunan yazım denetimi ve otomatik tamamlama gibi yazılımlardan yerleşik programlara kadar bir tür dijital metin düzenleme yazılımı kullanıyoruz.

Bu örnek verdiğimiz yardımcı araçlar, tam yapay zeka deneyiminden çok uzaktır. Çok basit bir şekilde tek cümlelik bir bilgi istemi yazdığınız taslağı saniyeler içinde işlevsel, tam otomatik bir sisteme dönüştürebilen bir yapıyı hayal edin. Mevcut ilerlemelerle, bu tür yapay zeka işlevselliği, pazarlama ve içerik oluşturmada bir gerçekliktir.

Uzun Vadeli Bakış

Sonuç olarak burada sorulacak soru, bu araçların sadece yararlı olup olmadığı değildir. Uzmanlar, büyük resim karşısında hem endişeli hem de heyecanlı: Yapay zekalar, pazarlamayı insanlardan etkili bir şekilde devralabilecekleri noktaya kadar gelişti mi?

Basit cevap hayır. Bu, yapay zeka araçlarının inanılmaz derecede yararlı ve hatta dönüştürücü olmadığı anlamına gelmez, ancak mevcut durumda, bu araçlar tam olarak şu işlevi görür: insan pazarlamacılar için araçlar. Gelişmiş YZ yazma botlarından tamamen oluşturulmuş içerik bile, hataları yakalamak ve esrarengiz veya anlamsız yazıları düzenlemek için dikkatli bir insan gözü gerektirir.

Araçlar geliştikçe ve teknoloji daha sofistike hale geldikçe, YZ pazarlamada ve ötesinde daha büyük bir rol oynamaya devam edecek. Bu sistemlerin insan pazarlamacıların yerini tamamen alıp almayacağı henüz belli değil. Bu arada, yapay zeka destekli programlar, doğru bir şekilde kullanıldığında herhangi bir şirket için güçlü bir kaynak olabilir.

Yapay Zekanın Geleceği İşletmeniz İçin Ne İfade Ediyor?

Bir gün, iş modelinize ve gelişmiş makine öğrenimine dayalı olarak tüm pazarlama ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir robot için abonelik ücreti ödeyebilirsiniz. Ama o gün bugün değil. Gelecek ne getirirse getirsin, robotlar henüz insanları tamamen ortadan kaldırmış değil.

Yine de bu, sektörünüz ne olursa olsun otomasyonun faydalarını deneyimleyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Diğer herhangi bir araç gibi, yapay zeka da en çok doğru ellerde kullanışlıdır. Uzman pazarlamacılar, zamandan tasarruf etmek ve verimli, etkili stratejiler oluşturmak için yapay zekaları ve diğer teknolojileri kullanmanın yollarını buldular, bu da sizin ve işletmeniz için daha fazlasını yapabilecekleri anlamına geliyor.

Mad Guns Digital’de, herhangi bir işletme için etkili bir pazarlama stratejisi oluşturmak ve uygulamak için en son teknolojiyi ekibimizin pazar araştırması, analiz, müşteri profili çıkarma, yazma ve tasarım konusundaki uzmanlığıyla bir araya getiriyoruz.

Teknoloji destekli organik pazarlamanın şirketinizi nasıl dönüştürebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bugün ücretsiz bir teklif alın!


Bilgi paylaştıkça çoğalır!

musteri-alani-ikonMüşteri Paneli
teklif-al-ikonTeklif Al