B2B Firmalar İçin Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Yayın Tarihi Yayın Tarihi: 8 Mart 2023

Okuma Süresi 4 dakikalık okuma süresi

B2B Firmaları İçin Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Bağırmak, orada olduğunu duyurmak, uygun fiyat garantisi sunmak, sonuçta pazarlama yapmak… B2B olmayan ama pazarlama denince akla ilk gelen yöntem, bir sıcak temas, bir face to face aksiyonu! Eğlenceli mi? Eğlenceli. İlgi çekici mi? İlgi çekici. Merak uyandırıcı mı? Kesinlikle. Gürültülü mü? Fazlasıyla. Doğru mu? Uygulandığı alana göre… Uzar gider. Pazarlamaya bağırarak giriş yaptık, peki günümüzün dillere pelesenk kavramı dijital pazarlama neden önemlidir?

Stratejistlere ve pazarlama uzmanlarına göre pazarlamanın “ilk adımı” diye bir şey hep vardır ve bu ilk adım kişiden kişiye göre değişir. İlk adım var olduğunu bilmelerini sağlamaktır. “Ben varım ve sana hizmet sunarım! Ağa babasını yaparım! Kralını yaparım! Hadi bakalım!” demek, plaza dilinden uzak bir anlatım ama olayın özüdür. Var olduğunun bilinmesi… E durup dururken hiç kimsenin aklına firmanızın adı, sunduğunuz hizmetler, kaliteniz, tecrübeniz, referanslarınız gelmez. Bunu siz başaracaksınız! Peki nasıl?

Bağırmanıza Gerek Yok, Sadece Dijitalleşin

Hizmet, ürün, kalite ve uygun maliyeti bağırarak pazarlamanın yanında bir de broşür ve eşantiyon pazarlaması vardır ki hem maliyetli hem de ispanyol paça erkek pantolonu gibi demodedir artık. Ayrıca dijital pazarlama nedir sorusunun cevabıyla da uzaktan yakından alakası yoktur, geçelim efenim.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama; pazarlamanın dijitalidir. Gülmeyin, evet şaka gibi bir cevap ama tam olarak öyle. Dijital pazarlama nedir? sorusunun cevabını uzun uzadıya vermek gerekirse; hizmet ya da ürünlerin online olarak pazarlanması için yapılan faaliyetlerinin tamamıdır. Bu ortamlara sosyal medya, web siteleri, internet reklamları, e-ticaret siteleri, e-posta kampanyaları gibi dijital alanların hepsi dahildir. Durun şuraya da bir tane daha Dijital Pazarlama Nedir? yazalım da SEO için lazım. 

Böylece ıvır zıvır içerik (junk content) nedir? sorusunun cevabını da vermiş olalım. Sadece anahtar kelime odaklı, içinde hiçbir bilgi barındırmayan içeriklere ıvır zıvır içerik denilmektedir ama sırf dijital pazarlama nedir sorusunu bu bahaneyle bir kere daha yazdık diye bu içerik, ıvır zıvır içerik kapsamına girmez, göreceksiniz.

B2B Firmalar İçin Dijital Pazarlamanın Detayları

Ekmek almanın bile dijital ortama geçiş yaptığı çağımızda eğer hâlâ bir web siteniz yoksa utanma köşesinde biraz ceza almanız gerekiyor. Bu sadece başlangıç, merak etmeyin cezanız devam etmeyecek, başlangıç olan bir web sitesi kurmak. Tabii bunu Google’da “ücretsiz web sitesi nasıl kurulur?” diye arattıktan sonra yaparsanız, elbette Google sizi indekse alacak, görünür de olacaksınız. Ancak profesyonel görünümlü, SEO optimizasyonu yapılmamış, UX tasarıma uygun olmayan bir web sitesi, sizin ihtiyacınızı karşılamayacaktır.

Kurumsal ya da değil, profesyonel ya da amatör bir web sitesi kurdunuz, yeterli olacak mı? Ortalama her 5 dakikada bir telefondan sosyal medyaya giren homo sapiens için sosyal medyayı kullanarak pazarlama yapmak en doğru yöntemlerden bir diğeri. Evet evet bir nevi dijital çığırtkanlık, ama müşteri getiriyor mu? Hem de nasıl…

Sosyal medya reklamlarının yanında arama motoru reklamları, sesinizin pazarın taaaa başından duyulmasını sağlayacak.

Eeeee başka?

Bloglar! Sizi bekliyorlar, sizin için oradalar! Neredeler mi? Elbette profesyonel bir metin yazarının zihninde, uğraşında, parmaklarında! Trafik artırmanın ve B2B firmaların “biz bu işi biliyoruz!” demelerinin en güzel yolu. E bir de SEO uyumlu olursa tadından yenmez.

SEO uyumlu içerik oluşturma başlı başına bir mesai. Profesyonel ellerde şekillenmesi gereken bir hamurdur içerikler. Sonrasında göz alıcı çiniler gibi parıldar, içine çeker müşteriyi. Daha da önemlisi, hani o tadından yenmeyen mesele; arama motorlarında reklama gerek kalmadan taşır sizi üst sıralara! 

Profesyonel, kurumsal, amaca uygun ve trafik alan bir web sitesi için uzağa gitmeye gerek yok. Mad Guns Digital’in uzman ekibi, dijital pazarlama ve çok daha fazlası için hazır.

Müşteriler, Tedarikçiyi Dijitalde Arıyor

İnternet sitenize ulaşılabilecek en etkili yol Google. Burada da rakiplerden önde olabilmeniz için profesyonel yardım almanız şart. Kuvvetli bir altyapı ve SEO optimizasyonu ile arama motorlarında birinci, hatta sıfırıncı sırada çıkmanız mümkün.

Web sitenizin gücünü, sosyal medyanın gücüyle birleştirmeniz; rakiplerinize göre bir adım, iki adım, üç, dört, beş derken epey bir ilerde olmanıza neden olacak. Çünkü artık dijital dünyada varlığınız oluştuktan sonra, profesyonel dijital pazarlama ajansı ile sektörün konuşulanı, belki de hakimi olacaksınız.

Olmak ya da Olmamak Değil, Olmak ve Güncel Kalmak

Kurumsal web sitenizi açtınız, sosyal medya hesapları tamam, içerik girişi yapmayı da öğrendiniz. Bitti mi? Size bir sır verelim mi? Bitti derseniz, siz de bitersiniz. Biraz korkutucu ama öyle. Sürekli güncel kalmalı, üst sıraları terk etmemek için içeriklerinizi geliştirmelisiniz. Trendleri takip etmeli, yenilikçi tasarımlarla sosyal medya içerikleri çıkmalı, yeni bloglarla sitenizi canlı tutmalısınız. E bunların hepsini yapamayacağınıza göre, profesyonel bir ekiple çalışmanızda fayda var.

Size En Güzel Örneği Sunduk!

Pazar, ihtiyaç olan yerde kurulur! Herkes dijitalde olduğuna göre sizi de dijitale ve profesyonel anlayışa davet ediyoruz. B2B firmaların birbiriyle yarıştığı bir dünyada size ayrıcalıklı olmanın fırsatını sunuyoruz!

Bakın, biz de dijitali, dijitalde pazarlıyoruz!


Bilgi paylaştıkça çoğalır!

musteri-alani-ikonMüşteri Paneli
teklif-al-ikonTeklif Al