Google Bard SEO’nun Geleceği İçin Ne İfade Ediyor?

Yayın Tarihi Yayın Tarihi: 5 Nisan 2023

Okuma Süresi 6 dakikalık okuma süresi

Google Bard SEO'nun Geleceği İçin Ne İfade Ediyor?

Yapay Zeka (AI) son birkaç yılda hızla gelişti. Geçmişte AI, en yakın restoranı bulmak için Google Haritalar’ı kullanmak, Siri’den mail atmasını veya alarm kurmasını istemek gibi birkaç komutla sınırlıydı. Bugün ise milyarlarca yaşama yardımcı olacak pek çok uygulaması var.

Gelişen sanal teknoloji ile yapay zeka chatbot programları, online kullanıcılar için popüler bir konu haline geldi. Bu nedenle Google’ın, dijital pazarlamacıların arama motoru optimizasyonu (SEO) için kullandıkları araçlar da dahil olmak üzere, Google ürünlerine daha gelişmiş AI özellikler ekleyen, sohbete dayalı bir AI programı olan Google Bard’ı piyasaya sürmesi sürpriz olmadı.

Peki bu, SEO’nun geleceği için ne anlama geliyor? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Google Bard nedir?

Yapay zeka geliştirmelerinin son zamanlardaki hızlı yükselişiyle, Bard’ın diğerlerinden farklı olarak ne yaptığına bakalım.

Bard, ChatGPT‘ye benzeyen, Google’ın sohbete dayalı AI sohbet robotudur. Google Bard AI, 6 Şubat’ta duyuruldu, ancak sohbet hizmeti Google’ın 2021’de duyurulan “Language Model for Dialogue Applications” (LaMDA) dil modellerini kullanan sinir ağı tarafından destekleniyor.

Bing, arama motorunun araçlarını genişletmek için ChatGPT gibi bir yapay zeka sohbet robotu kullanıyorsa Google Bard, Google’ın kendi aramalarına ve diğer araçlara yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Genel olarak Google Bard AI, otomatik destek sağlamak ve tüm kullanıcılara yardımcı bir asistan olarak hizmet etmek için kullanılabilir.

Google Bard Kullanmanın Yararları

Google Bard AI, yazı yazarken henüz herkes tarafından erişilebilir değil. Google’ın AI chatbot’u Şubat ayında duyurulsa da, hala beta test aşamasında ve belirli sayıda test kullanıcısı ile sınırlıdır. Yakın zamanda Google chatbot’un herkesin kullanımına açılması bekleniyor.

Kullanıcılar, Google Bard gibi bir AI sohbet robotundan aşağıdakilerde dahil olmak üzere farklı şekillerde yararlanabilir:

Fikirleri Basitleştirin

Google chatbot, karmaşık konuları basitleştirebilir ve kullanıcılara anlaşılması kolay açıklamalar sunarak, kullanıcıların konuları anlamak için birden fazla sayfada araştırma yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Değişik Fikirler ve Görüşler

Google AI sohbet botu, yalnızca gerçekleri belirtmekten daha fazlası, doğru veya yanlış yanıtın olmadığı kullanıcı sorguları için bilgi sağlayabilir. Bu, bir konu hakkında farklı bakış açıları arayan insanlar için harika bir çözüm gibi görünüyor.

Geliştirilmiş Verimlilik

Kullanıcılar, özellikle internetteki bilgileri kullanan Google AI ile gerçekleri ve içgörüleri daha hızlı elde edebilir.

Yapay Zeka Chatbot Ne Kadar Doğru?

AI uzun bir yol kat etmiş olsa da, henüz mükemmel değil. Google’ın duyurusu sırasında, Bard’ın soruları yanıtlama yeteneklerini gösterildi. Bard’a, James Webb Uzay Teleskobu’ndan keşifler sorulduğunda, teleskopun güneş sistemi dışındaki bir gezegenin ilk fotoğraflarını çektiğini belirtti.

Bununla birlikte, birçok kişi bunun yanlış olduğunu kanıtlamak için sosyal medyaya başvurdu ve bir gezegenin ilk fotoğrafı 2004 yılında Very Large Telescope (VLT) tarafından çekildiği doğrulandı.

ChatGPT ve Bing bile, kullandıkları kendinden emin yapay zeka dili ne olursa olsun, yanlış bilgi vermeye meyillidir. Yapay zeka sohbet robotlarının doğruluğundaki sorun, bunun gibi hatalara karşı hala savunmasız olmalarıdır. AI, kanıtlanmış gerçeklerden oluşan bir veri tabanına bakmaz; bunun yerine, verileri ve kalıpları çevrimiçi olarak arar, bulduğu sonuçlara göre boşlukları doldurur.

Hem Microsoft hem de Google, AI ile hataların hala mümkün olduğunu kabul etti ve kullanıcılara, AI chatbot teknolojilerini geliştirebilmeleri için her zaman yanıtları iki kez kontrol etmelerini ve geri bildirim sağlamalarını istediler. Google, “Güvenilir Test Kullanıcısı” programlarının hala üzerinde çalışıldığını, bu nedenle doğru sonuçlar için Bard’a tamamen güvenmemizin biraz zaman alabileceğini söyledi.

AI SEO’yu Nasıl Etkiler?

Bazı pazarlamacılar, sohbete dayalı AI dil modellerini göz önünde bulundurarak SEO AI ve diğer SEO stratejilerini kullanmaya başladılar bile. Yapay zeka chatbot programlarının yaptığı potansiyel değişikliklerin çoğu, içerik pazarlamasına odaklanır.

Aslında Google Bard’ın bizimle tanıştırılması, SEO ortamında önemli bir değişikliği işaret ediyor. Bu durum, şirketleri, doğal dille optimize edilmiş içerik oluşturmaya zorlayacaktır.

Peki AI SEO’nun etkileri neler olacak? İşte mevcut içerik pazarlama stratejinizi değiştirebileceğiniz yollardan bazılarına bir göz atalım.

Yapay Zeka, İlgili Anahtar Kelimeleri Tanımlayabilir

İçerik pazarlamasında anahtar kelime kullanımının nasıl geliştiğini gördük. Geçmişte, siyah şapka SEO taktiklerini kullanan şirketler, kullanıcılar için değil arama motoru algoritmaları için içerik oluşturduğu için tüm sayfaları anahtar kelimelerle dolduruyorlardı. Tabii ki de kullanıcıların zorlukla anlayabildiği tuhaf sayfalar yayınlanıyordu. Google daha sonra algoritmasını güncelledi. Artık kullanıcılar ve algoritmalar için optimize edilmiş iyi içerikler öne çıkarılıyor oldu.

Artık yapay zeka dil modelleri ile arama sonuçları, içeriğin kullanıcı değerine daha fazla odaklanabilir. İşletmeler SEO AI’ya odaklanmak yerine, kullanıcılar için değerli içeriğe sahip olmalıdır.

Bu durum kısaca; yalnızca anahtar kelimelere odaklanmak yerine kullanıcılara gerçek değer sunan, yüksek kaliteli, sohbet kıvamında içerik oluşturmaya öncelik vermeyi gerektiriyor.

Yüksek olasılıkla, Google Bard’ın doğal dil sorgulamalarını anlama özelliği, SERP’leri doğrudan etkileyecek birincil sebeplerin başında gelecek. Sesli aramanın ortaya çıkması ve konuşma sorgularının yaygınlığının artmasıyla birlikte Google Bard, kullanıcının amacına göre daha kişiselleştirilmiş yanıtlar sunarak arama sonuçlarının doğruluğunu ve alaka düzeyini artıracaktır.

İçerik, Sayfaların ve Metnin Ötesine Geçebilir

Siri gibi daha önceki AI örnekleri, temel düzeyde sonuçlar sunar. Örneğin, Siri’ye bir soru sormayı denediğinizde çoğunlukla alakalı web sitelerinin bir listesini alırsınız. Kullanıcılar, açıkça fotoğraf istemedikçe her zaman web sayfalarına yönlendirilir. Ancak, Google AI sohbet robotu daha ilginç sonuçlar sağlayabilir.

Yakın gelecekte, Google Bard geliştikçe kullanıcılara videolar, fotoğraflar ve hatta sanal gerçeklik sonuçları göstermesi sürpriz olmayacaktır. Sohbete dayalı yapay zeka platformu alakalı bulursa, kullanıcıların ihtiyaç duydukları şeyi, tercih ettikleri ortamda bulmalarına yardımcı olabilir. Bu durum, daha sürükleyici ve büyüleyici bir kullanıcı deneyimine yol açacaktır.

AI SEO için Optimizasyon Gerekli Olacak

Google Bard’ın SERP’ler üzerinde ciddi bir etkisi olmasını beklediğimizi söylemiştik. Şirketler, SEO stratejilerini değişen AI ortamına uyarlayarak, giderek artan dijital bir ortamda rekabetçi ve alakalı kalmalıdır.

Yapay Zeka İçin Optimizasyon Nasıl Yapılır?

AI aramaları için web sitenizi optimize edebileceğiniz yollardan bazıları şunlardır:

Daha Kaliteli İçerik Oluşturun

Doğal dil işleme için optimize edilmiş içeriğe öncelik vermek, Google Bard’ın SERP’leri etkileyebileceği yollardan biridir. Yapay zeka sohbet robotları daha yaygın hale geldikçe, arama motorları yalnızca belirli anahtar kelimeleri hedeflemek yerine makineler tarafından kolayca anlaşılacak şekilde oluşturulan içeriği sıralamaya başlayabilir.

Web Sayfalarınızı Optimize Edin

Başlıklar, alt başlıklar, madde işaretleri ve listeler oluşturmayı içerebilir. Bunlar, yapay zekanın sayfalarınızdaki bilgileri toplaması için içeriğin anlaşılmasını kolaylaştırabilir.

Teknik SEO’nuzu Optimize Edin

Sahip olduğunuz web sitelerinizi hızlı yükleme süreleri, mobil uyumlu sayfalar ve tarayıcılar için optimize etmek, AI sohbet robotlarının web sitenizi görme şeklini iyileştirebilir.

Geleneksel İçeriğe Odaklanın

Google Bard gibi AI sohbet robotları, doğal dilde sorulan sorguları anlamak için tasarlanmıştır. Konuşma dilini kullanan içerik oluşturmak, içeriğinizi AI aramaları için optimize edebilir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Bunlar daha spesifik ve hedefe yöneliktir, bu da Google Bard’ın içeriğinizi anlamasını ve kullanıcı sorgularıyla eşleştirmesini kolaylaştıracaktır. Bu, Yerel SEO stratejilerine ve belirli bir konumda ki işletmelerin hedeflenmesine yardımcı olabilir.

Öne Çıkan Parçacıklar için Optimize Edin

Genel sorgulara kısa ve doğrudan yanıtlar oluşturun. Bu, Google Bard’ın alakalı aramalar için içeriğinizi görme ve kullanma şeklini iyileştirebilir.

Değişen Yapay Zeka Teknolojilerini İzleyin ve Uyum Sağlayın

Google Bard gibi yapay zeka teknolojileri gelişmeye devam ettikçe, en son gelişmelerden haberdar olmak ve SEO stratejinizi buna göre uyarlamak önemlidir.

Mad Guns, Web Sitenizi Nasıl Yapay Zeka Dostu Hale Getirebilir?

Google Bard gibi yapay zeka sohbet robotları hakkında daha fazla şey öğrenene kadar hiçbir şey kesin olmamakla birlikte, işletmelerin web sitelerinin geride kalmamasını sağlamak için atabilecekleri adımlar vardır. Ancak, dijital pazarlama ortamında deneyimli profesyonellerin yardımına ihtiyaçları olacaktır.

Mad Guns’ın deneyimli SEO ekibi, en son trendler ve yöntemler konusunda eğitimlidir. Şirketlere web sitelerini yapay zeka için optimize etmeye yönelik kapsamlı bir plan oluşturmalarında yardımcı olabiliriz. Bu plan, alakalı, yüksek kaliteli içerik üretmeyi, site hızını ve mobil uyumluluğu geliştirmeyi gerektirir. Müşterilerimizi kendi sektörlerinde ön sıralarda tutmak için yapay zeka ve arama motoru algoritmalarındaki en son gelişmeleri aralıksız takip ediyoruz.

Mad Guns ile Dijital Pazarlama Stratejinizi SEO Yapay Zekasına ve En Son Teknolojiye Uyarlayın!

Sohbete dayalı yapay zekanın, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için mi yoksa mükemmelleşmesi yıllar alabilecek kusurlu bir bilgi kaynağımı olacağını yalnızca zaman gösterecek. Google’ın, yapay zeka sohbet robotu ve yapay zekayı kullanıcı deneyimine entegre eden diğer birçok arama motoruyla, etkili içerik pazarlamasında yapay zeka dilini dikkate alma şansı çok yüksek görünüyor.

Mad Guns’da uygulamalarımızı ve dijital pazarlama stratejilerimizi en son teknolojiye uyarlıyoruz. Bu durum, kullanıcı aramalarında ki değişimin müşterilerimizin çevrimiçi görünürlüğünü olumsuz etkilememesini sağlıyor. AI’nın SEO’yu nasıl etkilediği henüz tam olarak belirlenmedi, ancak tekniklerimiz, sohbete dayalı AI platform teknolojisinin geleceği nasıl giderse gitsin web sitenizi geleceğe hazırlayabilir.

Dijital pazarlama çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün bizimle iletişime geçin.


Bilgi paylaştıkça çoğalır!

musteri-alani-ikonMüşteri Paneli
teklif-al-ikonTeklif Al