SEO Hizmetleri Nelerdir ve SEO Hizmetleri Neleri Kapsar?

Yayın Tarihi Yayın Tarihi: 27 Mart 2023

Okuma Süresi 6 dakikalık okuma süresi

SEO Hizmetleri Nelerdir ve SEO Hizmetleri Neleri Kapsar?

“Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO” bu, bugünlerde sıkça duyduğunuz bir terimdir, ancak SEO Hizmetleri nelerdir?

İşletmeniz bir web sitesine sahipse, büyük ihtimalle SEO’yu duymuşsunuzdur. Ancak SEO hizmetlerinin anlamları ve potansiyel müşterileri web sitenize nasıl çektiği hakkında daha fazla bilgi isterseniz devam edelim.

En yalın haliyle SEO, web sitenizin arama motoru sıralamalarını Google, Bing, Yahoo ve diğer çevrimiçi arama motorlarıyla iyileştirme sürecidir. Bu, sitenizin çeşitli arama motorları tarafından belirlenen kriterleri karşılamasını sağlayarak ve ardından performansı izleyerek gerekli iyileştirmelere veya arama algoritmalarındaki değişikliklere göre düzenlenerek yapılabilir.

Google, internetteki arama hacminin %90’ından fazlasını temsil ettiğinden, çoğu SEO düzenlemesi, Google tarafından tanımlanan iyileştirme önerilerine ve algoritma değişikliklerine göre yapılmaktadır.

SEO, bugün çoğu şirket için online varlığın önemi nedeniyle, artık “kendin yap” projesi değil, derin bilgi ve teknik beceriyi masaya getiren uzmanlar sayesinde geniş bir sektöre dönüşmüştür. Bir site oluşturup insanların sizi bulmasını umduğunuz günler artık geride kaldı. Aslında, şirketlerin %50’den fazlası, çevrimiçi dünyada gezinmelerine yardımcı olacak profesyonel SEO hizmetleri arıyor.

SEO Hizmetleri Nelerdir?

“SEO hizmetleri nelerdir?” sorusunun cevabı; Organik trafiği artırmayı, dönüşümleri yönlendirmeyi ve dolayısıyla işletme gelirinizi artırmayı amaçlayan bir ajans veya danışman tarafından sağlanan optimizasyon hizmetleridir. İster tek seferlik bir düzenleme ister devam eden hizmetler ve analizler seçin, profesyonel SEO hizmetleri, sitenizin organik arama motoru görünürlüğünü ve trafiğini artırma yeteneğini optimize etmek için çok önemlidir.

Nihai hedef, Google’ın Arama Motoru Sonuç Sayfasında (SERP’ler) ilk sayfada yer almaktır ve bir dijital pazarlama veya SEO ajansı, sizi oraya götürmek için eksiksiz SEO hizmetleri sağlayabilir.

Bir SEO ajansına erişirken, şu temel unsurları arayın:

  • Rakipleriniz de dahil olmak üzere derinlemesine araştırma sunuyorlar mı? Sektörünüzde ve rakipleriniz arasında hangi SEO uygulamalarının başarılı olduğunu anlamak için bilgiler mevcuttur. Bu bilgiyi size sunuyorlar mı?
  • Sorunları ve eksiklikleri belirleyen derinlemesine bir SEO denetimi yapıyorlar mı?
  • Web sitenizi optimize etmek ve ilerlemesini izlemek için bir plan sunuyorlar mı?
  • SEO için optimize edilmiş ve trafik çekmeye devam edecek sürekli pazarlama fırsatları sağlamak için bir içerik stratejisi geliştirmeyi teklif ediyorlar mı?
  • Derinlemesine anahtar kelime araştırması sağlıyorlar mı?
  • Geri bağlantı (backlink) hizmetleri sunuyorlar mı?

SEO Hizmeti Türleri

Farklı SEO hizmetlerinin neler olduğundan bahsederken, sitenizin ne tür SEO’ları değiştirmesi veya tamamlaması gerekebileceği konusuna geliyoruz. Bir SEO denetimi sırasında, uzman ekibiniz farklı SEO hizmet türlerini değerlendirecek ve nerelerde iyileştirme yapılabileceği ve hangi hizmetlerin dahil edilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunacaktır.

Altı kategoriye ayrılan bu SEO hizmet listesi, siteniz için var olabilecek fırsat türlerinin ana hatlarını verir. Her biri, en iyi kullanıcı deneyimini sağlarken, sıralamanızı yükseltmede önemli bir rol oynar.

Sayfa İçi SEO

Anahtar Kelime Araştırması – Sektörünüz için anahtar kelimeleri anlamak ve ardından içeriğinizi bu anahtar kelimeler ve kelime gruplarıyla optimize etmek, arama motoru tarayıcılarının site sayfalarınızı değerlendirmesine ve tanımlamasına yardımcı olmak açısından çok önemlidir.

Meta Veriler – Meta etiketler yalnızca anahtar kelimeleri güçlendirmenize izin vermez, aynı zamanda arama motoru tarayıcılarına bağlam sağlarken bir yandan müşterileri sayfanızı tıklamaya teşvik eder. Sayfa başlığını, meta açıklamayı, başlıkları ve alt resim etiketlerini içerirler ve sitenizin altyapısına gömülü HTML kodlarıdır.

Dahili Bağlantılar – Bağlantılar, sitenizdeki arama motorlarına rehberlik eder ve aynı zamanda kullanıcıları satış hunisinden geçirerek daha fazla ürün odaklı sayfalara yönlendirir. Kullanıcıların ilgisini çeken alakalı içerik sağlayarak sitede kalma süresini artırabilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO

Geri Bağlantı (Backlink) – Saygın sitelerden geri bağlantılar oluşturarak, web siteniz arama motorlarının gözünde otorite kazanmasını sağlarsınız.

Konuk gönderisi – Kaliteli bir içerik oluştururken, bu içeriği ilgili bir siteye konuk gönderisi olarak sunmayı düşünmek her zaman iyi bir fikirdir. Bu, daha geniş bir kitleye erişmenizi sağlar ve ayrıca sektörünüzde bir düşünce lideri olduğunuzu belirler.

Sosyal Medya – Konuk gönderileri gibi benzer şekilde sektörünüze uygun sosyal medya kanallarında pazarlama yapmak, görünürlük kazanmanın ve hedef kitlenizi büyütmenin harika bir yoludur. Herhangi bir gönderi, potansiyel müşterilerin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıması için sitenize gelmeleri demektir.

Teknik SEO

Web Sitesi Hızı – En önemli sıralama faktörlerinden biri olan sayfa hızı, Google tarafından titizlikle izlenir ve herhangi bir sorun, SERP sıralamalarınızı hızlı bir şekilde etkiler. Google, müşterilerine en iyi ürünü sunmak ister ve yavaş bir site “çok hızlı” bir şekilde cezalandırılabilir.

Mobil Uyumluluk – Mobil cihazlar, 2022’de internet arama trafiğinin %65’inden fazlasını oluşturuyordu, bu nedenle mobil uyumlu bir siteye sahip olmak zorunludur.

Site Yapısı – Düzenli bir site yapısı, Google ve diğer arama motorları tarafından daha kolay indekslenir. Ek olarak, dahili bağlantılar, içerik haritaları veya bozuk bağlantılar gibi şeyler de kullanıcı deneyimini etkiler.

Güvenlik – Arama motorlarının tümü, güvenliği sağlayamayan ve bir SSL Sertifikası güvencesine sahip olmayan, güvenliği ihlal edilmiş web sitelerini arama sonuçlarında göstermez.

Özelleştirilmiş SEO

Yerel SEO

Optimize Edilmiş Listelemeler – Yerel “gerçek mekanda faaliyet gösteren” mağazalara veya hizmetlere sahip şirketler için, optimize edilmiş sayfalarla yerel arama sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için web sitesi SEO’su geliştirilmelidir.

Google İşletme Profili – Google Haritalar da dahil olmak üzere Google İşletme Profilini (eski adıyla Google Benim İşletmem) güncel içerik ve bilgilerle optimize ederseniz, sitenizin sıralaması ilk sayfaya doğru yükselecektir.

Yerel Alan İçin Optimize Edilmiş Anahtar Kelimeler – Yerel işletmeler ve bayilikler için, o bölgeye özgü anahtar kelimeler, işletmenizi farklılaştırmanın ve yerel ilgiyi göstermenin güzel bir yolu olabilir.

Yerel İçerik – Yerel SEO’nun bir parçası olarak içeriklerinizi, yer işaretleri, sokak adresleri, topluluklar ve mahalleler dahil olmak üzere yerel referanslarla optimize etmektir.

YouTube SEO’su

2022’de YouTube, en çok ziyaret edilen ikinci siteydi ve aylık 22 milyardan fazla ziyaretçisi vardı. Aslında, kullanıcıların %78’i video içeriği için birincil kaynak olarak YouTube’u kullanıyor. YouTube ayrıca abone sayfalarındaki açıklamalar ve içerikler aracılığıyla SEO ve benzersiz anahtar kelimelerden yararlanma fırsatı sunar.

Uygulama Mağazası SEO’su

iOS ve Android Mağazaları her gün sayısız arama trafiği alıyor. Herhangi bir mağazada listelenen bir uygulamanız varsa, ziyaretçileri çekmek ve arama sonuçlarını iyileştirmek için SEO’nuzu optimize etmeniz gerekmektedir.

SEO Hizmetleri Neleri Kapsar?

SEO hizmetleri listesine baktığınıza göre, etkileşimlerinizin ve sitenizin her bir kategoride nasıl göründüğünü keşfetmeniz için kapsamlı bir SEO Denetimine ihtiyacınız var demektir. Birçok alt kategoriye sahip olan SEO hizmeti ile sonuçları en üst düzeye çıkarmak için iş yükünü hazırlama ve önceliklendirme konusundan başlamak gerekir. Uzun vadede, devam eden içerik stratejileri, sosyal medya pazarlama fırsatları, analitik izleme ve analizi ile ilgili girişimler plana dahil edilecektir.

SEO’nun anlık bir düzeltme olmadığını unutmamak çok önemlidir. Arama motorları, yapılan değişikliklerin SERP’lerini nasıl etkilediğini tanımladığından, sonuçları görmek genellikle birkaç haftadan birkaç aya kadar uzayabilir. Ancak, SEO standartlarını mümkün olan en kısa sürede karşılamak için zaman kaybetmeden başlamak ve en iyi uygulamaları kullanmak büyük önem taşımaktadır.

SEO Hizmetleri İçin Ne Kadar Ödemeliyim?

Umarız şu soruyu yanıtlamışızdır: SEO Nedir ve Neden Ona İhtiyacım Var?

SEO hizmetlerinin faydalarını ölçmeye çalıştığınızda, kapsamlı ve organik SEO hizmetleri kullanan şirketlerin potansiyel müşterileri, sattıkları ürün veya hizmetleri ararken daha iyi sonuçlar elde ettikleri anlaşılır.

SEO hizmetlerine ihtiyacınız olduğunu zaten belirlediyseniz veya yalnızca SEO hizmetleri arıyorsanız, fiyatlandırmanın kuruluşun boyutuna, sayfa sayısına ve sitedeki karmaşıklığa dayalı olduğu bir denetimle başlayacaktır. Oradan, SEO Hizmetleri Ajansınız, öngördüğünüz nihai sonuçları görmek için öncelikleri ve maliyetleri belirlemenize yardımcı olacaktır.

Özetle

Site trafiğini yönlendiren ve SERP’lerin yerleşimini artıran sonuç odaklı SEO’ya ulaşmak için, tam hizmet kapasitesine sahip SEO Hizmetleri Ajansı, sürekli değişen endüstri parametreleri ve algoritma değişiklikleri konusunda güncel kalırken, site performansını iyileştirmek için gereken uzmanlık ve deneyimi beraberinde getirecektir.

Siteniz Google’ın ilk sayfasında yer almıyorsa, organik site ziyaretlerinizin çoğunu veya tamamını kaçırıyorsunuz demektir. İşletmeniz bu fırsatları kaçırmayı göze alabilir mi?

Gelişmiş SEO sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün Mad Guns Digital ile iletişime geçin.


Bilgi paylaştıkça çoğalır!

musteri-alani-ikonMüşteri Paneli
teklif-al-ikonTeklif Al