Web Sitenizin Berbat Olması İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Yayın Tarihi Yayın Tarihi: 16 Mart 2023

Okuma Süresi 3 dakikalık okuma süresi

Kurumsal Web Sitenizin Berbat Olması İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Herhangi bir sektörde yer alıyor ve bu sektörde başarılı olmak istemiyorsanız öncelikle yapmanız gereken bir şey var: ASLA BİR WEB SİTESİNE SAHİP OLMAYIN! Diyelim ki başarısız olma yolunda hataya düştünüz ve bir web siteniz var, daha kötü neler yapılabilir, gelin birlikte bakalım:

1. İnternet Siteniz Mobil Uyumlu Olmasın

Eğer mobil uyumlu bir web siteniz varsa sık ziyaret alacaktır. Bununla birlikte hemen hemen herkesin ana ekranında yer alan arama motoru widgetı sayesinde kolay ulaşılabilir olacaksınız. Bu da başarısızlığı kaçırmanıza neden olacak. Ne gerek var mobil uyumlu siteye?

Görsellerin görünürlüğü, metin boyutlarının uyumluluğu, butonların tıklanabilirliği; hoş olmayan ve başarıyı size sunacak şeyler. Görselleri olduğu gibi bırakıp metinleri ayarlamadan eğlenceye odaklanmak en iyisi! E zaten bu da başarısız bir web sitesinin kilit noktalarından.

2. Demode Yazı Tiplerini ve Unutulmuş Simgeleri Kullanın

Comic Sans en iyisi, oradan yürüyün. Hem nostaljik bir hava yakalar hem de ziyaretçinin, üçüncü satıra inmeden siteden çıkmasını sağlarsınız. Özellikle, 2000’lerin başında ortaya çıkan janjanlı, hoplayan zıplayan gifleri kesinlikle kullanın. Kullanın ki “Masa 5 süren doldu” sesi gelsin kulaklara. Winamp’tan Sean Paul – Get Busy de açtığınız zaman tamamdır. Şimdi saçları jöleleme zamanı!

3. Görseller ve Metinler Sıkış Tepiş Olsun

Nerede hareket, orada bereket demişler. Nerede çokluk, orada bolluk diye de bir söz var. Bol bol görsel kullanın, aralarını hiç açmayın, ayrı gayrı olmasın. Padding ve margin olaylarına girmeyin sakın. Çünkü asimetrik görünüm, hiçbir zaman ilgi çekici olmayacaktır. Mümkünse paragraf boşluklarını da bırakmayın, okuyucunun hayal gücüne bırakın. Bu çok sıkıcı diyorsanız, başka bir sayfada da beyaz alanı fazla bırakın. Paragrafları kendisi ayıran okuyucunun hayal gücü burada daha aktif olacak, o boş alanlarda kim bilir ne hayaller kuracak?

4. Rengarenk ya da Zifiri Karanlık Bir Dünya Yaratın

Cırt renkleri tercih edin ki gözler kamaşsın, sayfada ne olduğu anlaşılmasın. Şöyle fosforlu bir sarı, giriş için nasıl? Şunu da bir hayal edin, siyah zemin üzerine çingene pembesi bir metin! Siyah zemin üzerine kahverengi yazı da az iğrenç olmaz hani! Ya da renk kartelasında ne kadar renk varsa kullanmaya çalışın. İçeri giren nereye bakacağını şaşırsın ve bu şaşkınlığa daha fazla tahammül edemeyip soluğu bir göz doktorunda alsın.

5. Tarihleri Güncellemeyin

“15 yıldan bu yana hizmet verdiğimiz…” bölümünü her yeni senede unutun, büyük ihtimalle de unutacaksınız. Siz 20. yıldayken bırakın tecrübeniz eksik görünsün, hem gençlik iyidir. Bu tarz tarihsel değişimler, sitenizin güncel ve dinamik olduğunu gösterir. Halbuki başarısızlık için sitenizin eski ve ağır kanlı olması gerekir.

Sonuç

Bunlardan en az birini yaptığınız takdirde başarısızlığa doğru emin adımlarla ilerleyeceksiniz. Birden fazlasını yaparsanız, başarısızlığa koşuyorsunuz demektir. En iyi başarısızlık; acemilikten, umursamazlıktan, dikkatsizlikten ve demode olmaktan gelir. Üzgünüz, bu konuda size yardımcı olamayız.

Eğer aradığınız kurumsal kimliğinizle uyumlu, pazarlama planına paralel, emin adımlarla ilerleyen, etkili bir dijital pazarlama stratejisi ise sizin için buradayız! Hizmet detaylarımıza buradan ulaşabilir, başarılı bir web sitesi için aşağıdaki butonu tıklayarak hemen teklif alabilirsiniz!


Bilgi paylaştıkça çoğalır!

musteri-alani-ikonMüşteri Paneli
teklif-al-ikonTeklif Al