Web Sitesi Bakımı Nedir ve Neden Önemlidir?

Yayın Tarihi Yayın Tarihi: 23 Mart 2023

Okuma Süresi 4 dakikalık okuma süresi

Web Sitesi Bakımı

Web sitesi bakımı, özellikle web sitenizin güncel kalmasını istiyorsanız önemlidir. Her şeyin düzgün çalıştığından ve olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için düzenli olarak yapılması gereken birçok görev vardır. Burada, web sitesi bakımının neleri içerdiğini ve web sitenizin sağlığı için neden bu kadar önemli olduğunu anlamaya çalışalım.

Web siteleri, işletmeler söz konusu olduğunda temel araçlardır. Müşterilerin işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmeleri ve ihtiyaç duydukları bilgileri hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamaları için kolay bir yol sağlarlar. Bir web sitesinin sorunsuz çalışmaya devam etmesini sağlamak için, herhangi bir sorunun erkenden tespit edilebilmesi için web sitesi bakımının düzenli olarak yapılması gerekir.

Web siteleri bugün birçok işletme için çok önemlidir, peki ya web sitesi bakımı?

Web Sitesi Bakımı Nedir?

Kısacası, web sitesi bakımı, bir web sitesinin her zaman en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için gereken tüm görevleri ifade eder. Bu, gerekli güncellemeleri veya düzeltmeleri yapmayı, güvenlik önlemlerinin kötü niyetli amaçlara karşı güvende kalmasını sağlamayı, genel performans kontrollerini (sayfa yükleme hızları gibi), kullanıcı geri bildirimlerine veya analitik verilere dayalı değişiklikler yapmayı, arama motoru optimizasyonu (SEO) için anahtar kelime yerleşimini izlemeyi içerebilir.

Web Sitesi Bakımı Neleri Kapsar?

Web sitesi bakımı genellikle üç ana faaliyet içerir: yazılım güncellemeleri, içerik yönetimi ve güvenlik izleme. Yazılım güncellemeleri, bir web sitesinde kullanılan tüm eklentileri ve temaları, birbirleriyle uyumlu kalmalarını ve kötü niyetli kullanıcı veya programların olası saldırılarına karşı güvende olmalarını sağlamak için en son sürümlerle güncel tutar. İçerik yönetimi, gerektiğinde blog gönderileri, sayfalar veya medya dosyaları gibi yeni içeriklerin eklenmesi anlamına gelir, buna, gerektiğinde mevcut sayfa yapısının veya tasarım öğelerinin değiştirilmesi de dahildir. Son olarak, düzenli güvenlik taramaları, web sitesinde bulunan olası tehditleri, en iyi senaryoda kesinti süresine yol açabilecek hasara neden olmadan önce tespit etmeye yardımcı olur, ancak en kötü durumda, müşteri verileri gibi hassas bilgilerin açığa çıkmasına neden olur.

Web Sitesini Korumak Neden Önemli?

Özellikle teknolojinin günümüzde ne kadar hızlı ilerlediğini düşünürsek ve web sitenizin her zaman düzgün çalışmasını istiyorsanız o zaman internet sitenizin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Ayrıca, site trafik verilerinin sürekli olarak izlenmesi, yapılan herhangi bir değişikliğin istenmeyen ciddi sonuçlara yol açmadan önlenmesini sağlar. Aksi halde zaman ve paraya mal olabilecek birçok soruna yol açabilir! Son olarak, savunmasız sistemlerden yararlanmayı çok seven bilgisayar korsanlarına karşı siber güvenlik önlemlerinin sürdürülmesi diğer önemli bir noktadır.

Güncel Web Sitesinin Avantajları

Sorunsuz ve Etkili Çalışır

Web sitesi bakımının önemini anlatmaya kelimeler yetmez. En önemli nedenlerden biri performans iyileştirmesidir.

Google SERP’te Yüksek Sıralama

Google, arama sonuçlarında düzenli olarak güncellenen ve optimize edilmiş içeriğe sahip web sitelerini gösterir. Bu durum web sitenizin SERP’lerde doğru bir şekilde sıralanmasını sağlayan genel güvenilirliği ile ilgili olup, bireysel sıralama faktörü ile ilgili değildir.

Yeni Müşteriler Çeker

Bakımlı ve optimize edilmiş bir web sitesi, yeni müşteriler çeker ve sürekli olarak mevcut müşterilerle etkileşim kurar.

Trendlere Uyum Sağlar

Trendlere ve teknolojik gelişmelere her zaman uyumlu olacaktır. Web sitenizin zamanla birlikte gelişmesi gerekmektedir. Tasarım trendleri ve güncel algoritma deşikliklerini takip etmek, müşterilerin taleplerini daha iyi karşılamanızda kolaylık sağlar. Bu değişiklikler her zaman zorunlu değildir, ancak web sitenizin işletmenizle birlikte büyümesine yardımcı olurlar.

Sitenizin Bakımını Düzenli Yapmanın Faydaları

Sitenizi düzenli olarak korumanın en büyük yararı, gelişmiş güvenliktir. Güncellemelerle, kötü amaçlı yazılım saldırıları, kötü amaçlı kod enjeksiyonu, kimlik avı girişimleri gibi yaşanacak sorunların önüne geçeceksiniz. Web sitenizi güncel tutmak için kolay bir yönteme sahip olmanızı sağlamak, yukarıda belirtilenler gibi olası riskleri azaltmaya yardımcı olacaktır. Düzenli bakım güncellemeleri yapmazsanız, sayfalarda bulunan eksik/bozuk bağlantılarla ilgili hataları bulamayacaksınız, ama sitede gezen müşterileriniz bulacaktır. Bu da kötü bir müşteri deneyimine ve ziyaretçilerin sayfalara göz atarken daha az zaman harcamasına ve sitenizden ayrılmaya neden olur. Daha iyi performansa sahip siteler, dönüşümlerden elde edilen daha yüksek gelir anlamına gelir! 

Web sitesi bakımının sık yapılmasının bir başka nedeni de SEO amaçlıdır. Google’ın algoritması sürekli olarak değişir, bu nedenle arama motoru sonuçlarının konumu güncel olmaya bağlıdır. Bundan dolayı organik aramalarda öne çıkmak için sitenizi güncel tutmalısınız.

Web Sitesi Bakım Maliyetleri Neleri İçerir?

Bakım maliyetleri genellikle aşağıdakilerin eklenmesi, düzenlenmesi, değiştirilmesi veya silinmesini içerir.

  • Metin yazısı
  • Ürün açıklaması
  • Fotoğraflar/Görseller
  • Animasyonlar/Videolar
  • Bağlantılar
  • Formlar
  • Bağımsız sayfalar (Landing pages)
  • Menü elementleri/yapısı
  • İndirilebilir dosyalar

Bakım paketleri ayrıca e-posta, mobil destek gibi standart destek hizmetlerini de içerir. Web sitesi bakım maliyetleri, web sitenizin ihtiyacı olan bakım çalışması miktarı nedeniyle değişiklik gösterir.

Sonuç

Sonuç olarak, web sitesi bakımı, herhangi bir dijital varlık için kesinlikle hayati önem taşır ve hiçbir koşulda göz ardı edilmemelidir, çünkü buradaki ihmal büyük sorunlara yol açabilir. Web sitesini güncel tutmak için yapılan yatırım, karşılığını uzun vadede kat kat geri ödeyerek size karşılığını verecektir.


Bilgi paylaştıkça çoğalır!

musteri-alani-ikonMüşteri Paneli
teklif-al-ikonTeklif Al