Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir?

Dönüşüm, istenilen hedefin gerçekleşmesidir. Ancak çoğu zaman, web sitesi dönüşüm potansiyeline ulaşamıyor. Bunun en önemli nedeni, pazarlamacılar ve web sitesi sahiplerinin içerik kalitesi yerine web sitesi trafiğinin artmasına odaklandıklarında olur.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Analiz ve İzleme Hizmetleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, web sitenizde dönüşüm eylemleri alan ziyaretçilerin yüzdesini artırmayı amaçlayan süreç veya sistemdir. Dönüşüm hedefiniz olası satışlar üretmek veya bir ürün satmak olsun, dönüşüm oranınızı yakından izlemeniz ve optimize etmeniz gerekir.

Bu noktada Mad Guns Digital gibi Dönüşüm Oranı Optimizasyonu ajansları devreye giriyor. Web sitenizde dönüşümü engelleyen sorunları ortaya çıkarabilecek kapsamlı bir dönüşüm analizi yapacağız. Mevcut sorunları çözmek ve web sitenizin dönüşüm potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için özelleştirilmiş çözümler alacaksınız. Hem temel hem de premium planlar web siteniz için farklı analiz hizmetleri içerir. Bu hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Dönüşüm Oranı Servisimize Genel Bakış

Dönüşüm hedefiniz olası satışlar üretmek veya bir hizmet satmak olsun, dönüşüm oranınızı yakından izlemeniz ve optimize etmeniz gerekir. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, web sitenizde dönüşüm eylemleri alan ziyaretçilerin yüzdesini artırmayı amaçlayan süreç veya sistemdir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu'nun hedeflediği belirli sorun alanları şunlardır:

 • Ürün sunumu ve içerik
 • Açılış sayfası tasarımı (Landing page)
 • Harekete geçirme çağrısı
 • Navigasyon

Birçok sorun fark edilmeyebilir. Web sitelerinizin dönüşüm potansiyelinin yarısı bile olmadığını fark etmeden dönüşüm oranınızdan memnun olabilirsiniz.

Web Sitesi Dönüşüm Analizi

Ortak dönüşüm sorunlarından başlayacağız: düşük kaliteli trafik. Pazarlama kampanyalarınız web sitenize/açılış sayfanıza çok fazla trafik ve potansiyel getiriyor, ancak satış hunisinde sadece bir kaç adım ilerleyebiliyorsunuz. Neyi yanlış yapıyorsunuz? Kapsamlı İnternet pazarlama dönüşüm analizi, pazarlama kampanyalarınızdaki sorunları ortaya çıkaracaktır. Ana sorunlar şunları içerir:

 • Zayıf hedefli, düşük kaliteli trafiği çeken pazarlama kampanyaları
 • Kampanyaya uygun olmayan, web sitesi içeriği
 • Web sitesi tasarımı/markalaşma kusurları
 • Zayıf harekete geçirme çağrıları
İnternet Pazarlaması Analizi

Yüksek kaliteli trafiği çekmekle iş bitmez. Ayrıca ziyaretçilerinizi satış huninizde daha da ileri götürmeniz ve bir dönüşüm eylemi gerçekleştirmeden önce, müşterinizi kaybetmeyeceğinizden emin olmanız gerekir. Dönüşüm hunisi analizi, satış huninizin dönüşüm yolunun etkinliği hakkında bir fikir verir. Bu, huninin en önemli kısımlarından biridir. Bu yüzden huni sızıntıları gibi sorunlara dikkat etmeniz gerekir. Bu sızıntılar, potansiyel müşterilerinizi yoldan saptırdığı için bir dönüşüm fırsatı kaybetmenize neden olur. Bu sızıntılar şu şekillerde gelebilir:

 • Dikkat dağıtıcı unsurlar (tasarım kusurları, çok fazla harekete geçme çağrısı vb.)
 • Karmaşık dönüşüm yolları (çok fazla sayfa yönlendirmesi, karmaşık navigasyon vb.)
 • Potansiyel müşterilerin doğrudan satın alma sayfasına gidememesi

Bu analiz, huni sızıntılarını tespit edecek ve dönüşümleri artırabilecek stratejiler oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Dönüşüm Hunisi Analizi

Kullanım kolaylığı, huni sızıntılarına neden olan sorunlardan biridir. Web sitesi kullanılabilirliğinin kullanıcıda karışıklığa neden olabilecek ve satış hunisinin farklı bölümlerini etkileyebilecek farklı yönleri vardır. Dönüşüm hunisini en çok etkileyen kullanılabilirlik sorunları şunları içerir:

 • Gezinme sorunları
 • İçerik belirsizliği, anlaşılır olmaması
 • İçeriğin yanlış yerleştirilmesi ve harekete geçirme düğmeleri
 • Yavaş yükleme süreleri
 • Mobil ve responsive olmayan

Kullanılabilirlik analizi, web sitesinin kendisinde neleri geliştireceğine dair bilgiler sağlayabilir. Herhangi bir değişiklik pazarlama kampanyalarınızı etkilemez.

Web Kullanılabilirlik Analizi

Önceki analizler içerik kalitesi ve tasarımıyla ilgili sorunları kapsasa da, derinlemesine bir analizin çok önemli olduğuna inanıyoruz. İçerik kalitesi ve tasarım sadece internet pazarlama kampanyalarında değil, aynı zamanda markanın kendisini sunmasında da hayati önem taşımaktadır.

İçerikler, özgün ve profesyonel olmalı, aynı zamanda hedef kitleyle de konuşmalıdır. Bu analiz üç şeye odaklanacaktır: İçeriğin tonu (şirketin marka hedefini yansıtmalı), içeriğin kalitesi (önemli net bilgiler içermeli ve müşterilerin ortak endişelerini cevaplamalıdır) ve ikna kabiliyeti.

Web sitesi tasarım analizi estetik çekiciliğe ve tutarlılığa da odaklanmaktadır. Web sitenizin tasarımı göz alıcı, profesyonel olmalı, güçlü ve net marka öğelerine sahip olmalı ayrıca web sitesinin tüm sayfalarında tutarlı olmalıdır.

İçerik Kalitesi ve Tasarım Analizi

Mad Guns Digital ile Dönüşüm Oranınızı Artırın

Mad Guns Digital’in Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Hizmetleri, web sitenizin yalnızca maksimum dönüşüm potansiyelini değil, aynı zamanda maksimum genel performansını da elde etmesini sağlar. Dönüşümlerinizi artırın ve işinizi bizimle ölçeklendirin.

Yüksek nitelikli ve deneyimli internet pazarlamacıları, web tasarımcıları, metin yazarları, satış hunisi uzmanları ve pazarlama kampanyası yöneticilerinden oluşan bir ekip bu hizmetleri sizin için gerçekleştirecek. Trafiğinizin dönüşüm potansiyelinden en iyi şekilde yararlanabilmesini sağlamak için verilerinizin tam bir analizini yapacak ve önerilerde bulunacağız.