Web Sitesi Kullanıcı Deneyimi Analizi

Web sitenizin genel performansı, kullanıcı deneyimiyle doğrudan bağlantılıdır. Web sitenizin düzeninden memnun olmayan ziyaretçilerin; web sitenizde kalma, etkileşimde bulunma veya web sitenizden satın alma olasılığı daha düşüktür. Ancak daha önce UX’inizi optimize etmeye çalıştıysanız ve sonuçlar aynıysa, web sitenizin kapsamlı bir UX analizine ihtiyacı var demektir. Ziyaretçi anketleri, ziyaretçi davranışlarının analizi ve zayıf kullanılabilirlik öğelerini belirlemek için web sitenizi mercek altına alıp UX’inizdeki sorunları ve zayıf noktaları belirlemenize yardımcı olacağız.

Şunu da unutmamak gerekir; Kullanıcı Deneyimi 1 Numaralı SEO Sıralama Faktörüdür

Web siteniz işletmenizi temsil eder. Web sitenizin ziyaret eden kullanıcıların deneyimi, işletmenizi nasıl gördükleriyle doğrudan bağlantılıdır. UX’inizde neyin yanlış olduğunu bilmek fiziksel mağazanızda neden kimsenin satın almak için adım atmadığını bilmek gibidir.

UX, Web Sitenizi Neden Öne Çıkarır veya Görünmez Hale Getirir?

Gezinme İpuçları İkon

Belirgin Olmayan Gezinme İpuçları

Gezinme sorunları, tek başına web sitenizde geçirilen süreyi etkileyebilir. Web sitenizin navigasyonu, farklı sayfalara yönlendiren sıkıcı işlemlerle kafa karıştırıyorsa, web sitenizi ziyaret eden müşterinizin sitenizde kalmasını sağlayamazsınız. Çok iyi bir ürün veya hizmet sunsanız bile, ziyaretçiniz bu ürün veya hizmetten nasıl yararlanacağını anlayamazsa bunu satışa çeviremezsiniz.

Karmaşık Kullanıcı Arayüzü

Web sitesi ziyaretçileri, sitenizde gezmek için kullanım kılavuzu okumak zorunda kalmamalı. Karmaşık kullanıcı arayüzü, kullanıcı deneyimindeki en büyük engellerden biridir. Kullanıcı arayüzünü iyileştirebilecek en önemli şeylerden bazıları keşfedilebilirlik, satın alınabilirlik, verimlilik ve öngörülebilirliktir.

Karmaşık Arayüz İkon
Responsive Olmayan İkon

Responsive Olmayan Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı arayüzündeki diğer bir sorun responsive olmamasıdır. Etkili bir kullanıcı arayüzü, kullanıcı isteklerinin sonuçlarını tüm cihazlarda gösteren tutarlı geri bildirim sağlamalarından geçer. Birkaç saniyelik gecikme, -ziyaretçilerinizin sayfada kalmaları için iyi bir nedeni yoksa- web sitenizi hemen terk etmeleriyle sonuçlanabilir.

Yavaş Yükeleme Süreleri

Potansiyel müşterileriniz web sitenizin açılması için sırada beklemeyecektir. İstatistiklere göre web sitesi ziyaretçilerinin %47’si bir sitenin 2 saniye içinde yüklenmesini bekliyor. Site 3 saniye içinde yüklenmezse, ziyaretçilerin %40’ı siteden ayrılıyor. Kalan %53’lük kısım 3 saniye bekliyor ve açılmazsa siteden ayrılıyor. Mobil kullanıcılarda bu rakamlar çok daha yüksek oluyor.

Yavaş Yükleme İkon
Kullanışsız CTA İkon

Zor Anlaşılan Eylem Çağrıları (CTA)

Mesajı belli belirsiz ileten harekete geçirici mesajlarla ziyaretçilerin aklını karıştırmayın. Gezinme ve arayüz ipuçları gibi, harekete geçirici mesajlarınızın da ziyaretçilerinize tıklaması gereken yerin burası olduğunu söylemelidir. Bu şekilde net mesajınız yoksa, ziyaretçilerinizin istediğiniz eylemi gerçekleştirmesini bekleyemezsiniz.

Teknik Hatalar

404 hatası, web sitelerinin en yaygın hatalarından biridir. Bozuk bir bağlantıdan veya düzgün yönlendirme yapmayan bir sayfadan kaynaklanır. Bu hata, 504 (ağ geçidi zaman aşımı) hatasıyla birleştiğinde ziyaretçileriniz için hoş olmayan bir tecrübe olacaktır.

Teknik Hatalar İkon

Mad Guns Digital Kullanıcı Deneyimi Analiz Paketi

Web sitesi tasarımı ve dönüştürme uzmanlarından oluşan ekibimizle çalışın. Yıllar boyunca ekibimiz, bir çok kullanıcı deneyimi sorununa sahip birçok web sitesi üzerinde çalıştı. Hatalı kullanılabilirlik ve tasarım öğelerini belirleyip kaldırıyor veya değiştiriyoruz.

Çoğu zaman, web sitenizin akışına alıştığınız için neyin yanlış olduğunu görmek zor olacaktır. Her şeyin nerede olduğunu zaten bildiğiniz için navigasyonda sorun görmüyorsunuz. Ancak sitenizi ilk defa gelen ziyaretçinin sizinle aynı deneyimi paylaşmasını beklemeyezsiniz.

Bu nedenle, web sitenize dışardan bakmak için uzmanlara ihtiyacınız var. Sektördeki uzun yıllara dayanan deneyimimiz, bize ziyaretçilerin nasıl düşündüğünü, onları bir web sitesinden ayrılmaya veya satın almaya iten şeyin ne olduğunu öğretti.

UX Optimizasyon Süreci Nasıl İlerliyor?

UX optimizasyonu hızlı bir düzeltme süreci değildir. Bu süreç iki ana başlıkta toplanabilir. UX analizi, web sitesinin tasarım öğelerinin kapsamlı bir şekilde incelenmesini ve zayıf kullanabilirlik öğelerinin tanımlanmasını gerektirir. Ziyaretçi davranışları, ziyaretçilerin web sitesi hakkındaki izlenimleri ve web sitesinin öğeleriyle nasıl etkileşim kurdukları hakkında önemli bilgiler sağlar. Analiz ilerledikçe, web sitenizin genel kullanıcı deneyimini geliştirmek için uygulayabileceğimiz önerilerde bulunacağız.

Sizin Kazancınız Ne Olacak?

Mad Guns Digital sonuç odaklıdır. UX optimizasyon sürecinden sonra, web sitenizin performansındaki bazı değişiklikleri hemen fark edebilirsiniz. Farkları tam olarak anlayabilmeniz için web sitenizin birkaç haftaya ihtiyacı olacaktır. UX optimizasyonu sonuçlarından önemlileri ise aşağıdakiler olacaktır.

  • Web sitenizin yükleme hızında iyileştirme
  • Kolay gezinme hiyerarşisi ile daha sorunsuz bir site akışı
  • Kullanıcı akışında iyileştirme ve kullanıcının bir eylemi tamamlaması için gereken süreyi azaltma
  • Anlaşılır bir arayüz kurulması
  • Net, güçlü ve uygun şekilde yerleştirilmiş harekete geçirici mesajlar oluşturma
  • Teknik hataların ve bakım maliyetlerinin azaltılması

UX optimizasyonunun dolaylı etkileri, sitenize geri dönen ziyaretçilerde, dönüşüm oranlarında ve gelirde bir artışı içerir. Sonuç olarak her web sitesi sahibi bunlara sahip olmak ister.